2024-02-15

„Największe śledztwa CBŚP” - odcinek 6: Narkoprzemyt

0

Niezwykle dochodowy nielegalny biznes prowadzi do coraz bardziej wymyślnych pomysłów na przemyt. Nielegalne substancje stanowią śmiertelne zagrożenie. Co narkotyki mogą zrobić z ludzkim organizmem? W jaki sposób są produkowane i czym doprawiane przez wytwórców i pośredników? Jak wygląda narkotykowa mapa świata oraz przemyt do Polski? „Największe śledztwa CBŚP” w czwartek o godz. 21:00 na antenie Super Polsat.

Niewyobrażalne pieniądze
Na nasz kontynent z samej tylko Ameryki Południowej przemycane są tak ogromne ilości narkotyków, że problemem dla przestępców stają się tony pieniędzy z ich sprzedaży. Kasa czeka na przerzut z Europy. - Tam się pieniędzy nie liczy, tam się pieniądze waży. Milion dolarów w banknotach pięćdziesięciodolarowych to jest jakieś dwadzieścia kilogramów, a dziesięć kilo - jak będą dolarówki w setkach - wylicza „Archie”, oficer operacyjny CBŚP od dwudziestu trzech lat zajmujący się walką z przestępczością narkotykową.

Zdrowie i życie w niebezpieczeństwie
- Myślę, że obecnie nie ma większego zagrożenia dla społeczeństwa niż narkotyki, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby młode - mówi w programie podinspektor Michał Aleksandrowicz, Naczelnik Wydziału do spraw Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej CBŚP. To nie tylko wyniszczające uzależnienie, ale niebezpieczne dla życia działanie samych narkotyków, jak i dodawanych do nich substancji, nad którymi nie ma żadnej kontroli.

Pomysłowość przemytników
Narkotyki przemycane w postaci palet czy walizek zrobionych z plastiku wymieszanego z kokainą, którą później można wyekstrahować, to tylko niektóre pomysły, do jakich uciekają się przestępcy. Jedną z najnowszych metod przemytników jest przewożenie narkotyków w... implantach. Rekordzistka, która wpadła na lotnisku, miała ukryte w biuście trzy kilogramy narkotyków! O coraz bardziej wymyślnych sposobach przemytu, jakie zaskoczyły nawet policjantów z długoletnim doświadczeniem, a także o funkcjonowaniu i losach „mułów”, czyli narkotykowych kurierów oraz o działaniach i tropach, dzięki którym powiodły się głośne akcje CBŚP, opowiadają biorący w nich udział funkcjonariusze z pierwszej linii walki z narkoprzemytem, m.in. oficerowie operacyjni „Ricardo”, „Gebels” i „Kazek”.

Skomplikowane akcje
W odcinku między innymi kulisy operacji, w której udaremniono dostawę kokainy ukrytej w dwóch tonach węglanu wapnia transportowanego drogą morską czy śledztwa w sprawie przemytu narkotyków w pulpie ananasowej, a także „Trojan Shield” - jednej z największych operacji, w jakiej uczestniczyło CBŚP, zainicjowanej przez FBI i Australijską Policję Federalną, a zwieńczonej spektakularnym sukcesem.

Szczegóły programu
Seria dokumentalna „Największe śledztwa CBŚP” pozwala widzom zobaczyć od kulis świat polskiej przestępczości zorganizowanej, jakiego nie znali. Każdy jej odcinek skupia się na innym obszarze działalności kryminalnej i przybliża najważniejsze śledztwa z danego obszaru, które zakończyły się akcją Centralnego Biura Śledczego Policji. Tematy odcinków odzwierciedlają specyfikę polskiego świata przestępczego: nielegalna działalność pseudokibiców, uprowadzenia, seksbiznes, zamachy bombowe, narkobiznes, przemyt, nielegalna broń, sprawy kryminalne, archiwum X, nielegalne farmaceutyki.

fot. CBŚP

Największe śledztwa CBŚP w czwartek o godz. 20:00 i 21:00 w Super Polsat.