2024-02-07

„Największe śledztwa CBŚP” - odcinek 5: Fałszywe leki

0

Wedle słów nadkomisarza Piotra Woźniaka, około połowa medykamentów sprzedawanych w internecie jest podrabiana, a zyski z tego są dziesięć razy większe aniżeli z narkotyków. Co może spotkać każdego, kto zamawia farmaceutyki z niepewnych źródeł? Jak wygląda walka z fałszerzami? „Największe śledztwa CBŚP” w czwartek o godz. 21:00 w Super Polsat.

Śmiertelne zagrożenie
- Ludzie gotowali się od środka - mówi jeden z bohaterów odcinka, policjant o pseudonimie „Komisarz”, opowiadając o niebezpiecznych sytuacjach, do jakich dochodziło do po zażyciu substancji udających leki. Twórcy programu dotarli do funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy na co dzień walczą z przestępczością ekonomiczną. Gdy dotyczy ona farmaceutyków, jest śmiertelnym zagrożeniem dla jej ofiar. W programie występują między innymi młodszy inspektor Marcin Lisiecki i nadkomisarz Piotr Woźniak, którym udało się wykryć i zlikwidować największą w Europie fabrykę fałszywych leków. O przestępcach, którzy tworzą nawet własne marki preparatów sterydowych lub środków na potencję opowiada podinspektor Radosław Walkowiak. Widzowie poznają kulisy największych tego typu dochodzeń prowadzonych w Polsce.

Żerowanie na chorych
Przestępcy potrafią wyprodukować nie tylko tabletki, ale też płynne fałszywki w ampułkach. W nielegalnych farmaceutykach może być wszystko - od leków dla zwierząt po drobinki szkła i środki chemiczne używane w przemyśle. Na naszym rynku podrabia się w ten sposób leki psychotropowe czy onkologiczne. Ich dystrybutorzy nie mają skrupułów, żerując na chorych. Liczą się dla nich tylko pieniądze.

Kulisy operacji
W piątym odcinku programu policjanci z CBŚP opowiadają, jak likwidowali przedsiębiorstwa produkujące fałszywe leki oraz kanały przerzutowe tych produktów. W ręce funkcjonariuszy wpadły miliony wyrobów medycznych zawierających pseudoefedrynę. - Zabezpieczono kilka milionów tych tabletek - opowiada w programie podinspektor Michał Aleksandrowicz, Naczelnik Wydziału do spraw Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej CBŚP.

Szczegóły programu
Seria dokumentalna „Największe śledztwa CBŚP” pozwala widzom zobaczyć od kulis świat polskiej przestępczości zorganizowanej, jakiego nie znali. Każdy jej odcinek skupia się na innym obszarze działalności kryminalnej i przybliża najważniejsze śledztwa z danego obszaru, które zakończyły się akcją Centralnego Biura Śledczego Policji. Tematy odcinków odzwierciedlają specyfikę polskiego świata przestępczego: nielegalna działalność pseudokibiców, uprowadzenia, seksbiznes, zamachy bombowe, narkobiznes, przemyt, nielegalna broń, sprawy kryminalne, archiwum X, nielegalne farmaceutyki.

fot. CBŚP

„Największe śledztwa CBŚP” w czwartek o godz. 21:00 w Super Polsat.