2023-09-09

Festiwal Psalmów Dawidowych: W hołdzie rodzinie Ulmów

0

Wyjątkowe wydarzenie z udziałem gwiazd polskiej i światowej sceny muzycznej w dniu beatyfikacji małżeństwa Ulmów i ich siedmiorga dzieci. Na scenie m.in. Piotr Rubik i Golec uOrkiestra, a w roli prowadzących Karolina Gorczyca i Maciej Musiał. „Festiwal Psalmów Dawidowych - Dziękczynienie za Rodzinę Ulmów” w niedzielę 10 września o godz. 20:00 w Super Polsat.

Muzyczna i duchowa uczta
Koncert to hołd dla polskiej rodziny z Markowej, która poświęciła życie, ratując żydowskich współobywateli w czasie II wojny światowej, a jednocześnie uhonorowanie wszystkich znanych i nieznanych z imienia Sprawiedliwych i Ocalonych. W programie inspirowane biblijną księgą oraz historią i piękną postawą Ulmów utwory o zróżnicowanej stylistyce i ładunku emocjonalnym: od przejmujących pieśni po nowoczesne, wibrujące energią brzmienia, wraz z głębokim przesłaniem łączącym tradycję, narody i kultury.

Światowe gwiazdy na scenie
W trakcie wydarzenia liczne premierowe kompozycje napisane z myślą o Festiwalu, a na scenie oprócz Golec uOrkiestry i Piotra Rubika także między innymi: Izabela Szafrańska, Małgorzata Markiewicz, Grzegorz Kupczyk, Janek Traczyk, Grzegorz Wilk, Barbara Giewont, Andrzej Lampert oraz dwaj światowej sławy nowojorscy muzycy żydowscy: słynny kantor Yaakov Lemmer i Avraham Fried, będący jedną z największych gwiazd estradowych popularnej muzyki żydowskiej i łączący w swojej twórczości kulturową i religijną tradycję z takimi stylami jak pop, rock czy jazz. Organizatorem koncertu jest Fundacja im. Rodziny Ulmów „SOAR”.

Poruszająca historia
Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami wsi Markowa, w dzisiejszym województwie podkarpackim, którzy podczas okupacji niemieckiej, około 1942 roku, mimo biedy i zagrożenia życia dali schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom - Baruchowi, Mechelowi, Joachimowi i Mojżeszowi - oraz Lei Didner z córeczką, jej siostrze i Geni Grünfeld. 24 marca 1944 roku, na skutek donosu, niemiecka żandarmeria bestialsko zamordowała całą ósemkę Żydów, a następnie małżeństwo Ulmów i ich siedmioro małych dzieci: Stasia, Basię, Marysię, Antosia, Władzia, Frania oraz najmłodsze, którego poród rozpoczął się w trakcie egzekucji.

„Festiwal Psalmów Dawidowych - Dziękczynienie za Rodzinę Ulmów” w niedzielę 10 września o godz. 20:00 w Super Polsat.