2023-01-21

Gala Tygodnika „Piłka Nożna”: Zobacz wyniki plebiscytu!

0

Bez niespodzianek podczas wydarzenia transmitowanego przez Super Polsat. Robert Lewandowski Piłkarzem Roku 2022! Kapituła doceniła m.in. wywalczone przez niego mistrzostwo Niemiec, tytuł króla strzelców Bundesligi i Złoty But dla najlepszego strzelca Europy. Podczas uroczystej gali Tygodnika „Piłka Nożna” wybrano także laureatów w ośmiu innych kategoriach. Kto otrzymał prestiżową statuetkę? Sprawdź!

Uroczyście i z misją
Wydarzenie poprowadzili dziennikarze Polsat Sport Aleksandra Szutenberg oraz Bożydar Iwanow, a otworzył występ muzyczny. Karolina Sumowska i Daniel Polkowski wykonali utwór „GoldenEye” z filmu o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda. O wywiady i komentarze na gorąco zadbał Marcin Feddek.

Prestiż i profesjonalizm
Laureatów nagród corocznej Gali Tygodnika „Piłka Nożna” wybierają piłkarscy eksperci piszący dla tego periodyku. Fakt, że o wyróżnieniach decydują obiektywni dziennikarze, a nie kierujący się sympatiami kibice, dodaje statuetkom estymy, co podkreślił Bożydar Iwanow. - To jest taka nasza polska Złota Piłka. Z tą różnicą, że kapituła nie podejmuje złych decyzji - powiedział dziennikarz.

Piłkarka Roku
- Talent wsparty pracą - powiedział o najlepszej w tej kategorii były selekcjoner reprezentacji Polski Andrzej Strejlau, ogłaszając, że Piłkarką Roku 2022 została Ewa Pajor. Statuetkę w imieniu zawodniczki VfL Wolfsburg odebrała trenerka polskiej kadry Nina Patalong. Laureatka podziękowania przekazała w nagraniu wideo.

Pierwszoligowiec Roku
Nagrodę wręczył kierownik serwisu sportowego Interia.pl Daniel Bednarek. Kapituła uznała, że najlepszym piłkarzem Fortuna 1. Ligi w 2022 roku był Pirulo. - Filar ofensywnej gry drużyny - powiedział o laureacie odbierający statuetkę dyrektor zarządzający ŁKS Łódź Michał Antczak.

Ligowiec Roku
Jak przypomniała Aleksandra Szutenberg, w minionych latach rywalizację w tej konkurencji zdominowali młodzi piłkarze Lecha Poznań. Tym razem przedstawiciele „Kolejorza” musieli uznać wyższość starszego kolegi. Laureatem został Kamil Grosicki, a statuetkę piłkarzowi Pogoni Szczecin wręczyli prezes Ekstraklasa S.A. Marcin Animucki oraz Kamil Burzec reprezentujący Profus Management. - Ciszę się, że po powrocie do Polski pokazałem się z dobrej strony i mogę tu być - powiedział ze sceny „Grosik”.

Obcokrajowiec Roku
Dziennikarz Tygodnika „Piłka Nożna” Leszek Orłowski ogłosił, że najlepszym zagranicznym graczem PKO Ekstraklasy w 2022 roku był Mikael Ishak. Nagrodę w imieniu napastnika Lecha Poznań odebrał prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej Paweł Wojtala. - To dla mnie fantastyczny moment i wielki zaszczyt - przekazał w nagraniu wideo szwedzki piłkarz.

Osobowość Roku
To wyróżnienie specjalne, które kapituła Tygodnika „Piłka Nożna” przyznaje niezwykle rzadko. Po raz ostatni otrzymał je w 2010 roku Tomasz Frankowski. Kolejnym laureatem został Szymon Marciniak, który w 2022 roku sędziował finał mistrzostw świata w Katarze. Dziękując za nagrodę, arbiter podkreślił, że „nie trzeba być Kamilem Grosicki ani Robertem Lewandowski”, żeby być częścią wielkiego światowego futbolu.

Drużyna Roku
Na scenie ponownie prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej Paweł Wojtala oraz prezes Profus Management Marek Profus junior. Dwóch wręczających, ponieważ kapituła plebiscytu zdecydowała się przyznać dwie statuetki. Drużynami Roku 2022 uznano piłkarską reprezentację Polski i Lech Poznań.

Odkrycie Roku
Aleksandra Szutenberg przypomniała, że zwycięzcy tej kategorii bardzo często zostają w kolejnych latach Piłkarzami Roku. Nagrodę wręczył pierwszy laureat - Odkrycie Roku 1973 Mirosław Bulzacki. Były reprezentant Polski ogłosił, że równo pięćdziesiąt lat po jego triumfie, uhonorowany został Nicola Zalewski. Na scenie w imieniu piłkarza Spezia Calcio podziękowała wszystkim jego siostra.

Trener Roku
Dwie statuetki wręczył dziennikarz Paweł Wójcik, a laureatami za 2022 roku zostali Czesław Michniewicz i Marek Papszun. Pierwszy poprowadził reprezentację Polski do fazy pucharowej mistrzostw świata w Katarze. Dla szkoleniowca Rakowa Częstochowa to z kolei hat-trick - kapituła plebiscytu nagrodziła go już po raz trzeci z rzędu.

Piłkarz Roku
Tradycją Gali Tygodnika „Piłka Nożna” jest to, że statuetkę w najbardziej prestiżowej kategorii wręczają gospodarze wieczoru, państwo Gabriela i Marek Profusowie. - Piłkarzem Roku 2022 został Robert Lewandowski - ogsłosili ze sceny. Trofeum w imieniu piłkarza odebrała jego mama, a prowadzący przypomnieli, że napastnik reprezentacji Polski został doceniony przez kapitułę między innymi za występ w mistrzostwach świata w Katarze, a także wywalczenie mistrzostwa Niemiec, korony króla strzelców Bundesligi oraz Złotego Buta dla najskuteczniejszego strzelca Europy.

Laureaci Tygodnika „Piłka Nożna” 2022:

Piłkarka Roku: Ewa Pajor
Pierwszoligowiec Roku: Pirulo
Ligowiec Roku: Kamil Grosicki
Obcokrajowiec Roku: Mikael Ishak
Osobowość Roku: Szymon Marciniak
Drużyna Roku: reprezentacja Polski oraz Lech Poznań
Odkrycie Roku: Nicola Zalewski
Trener Roku: Czesław Michniewicz i Marek Papszun
Piłkarz Roku: Robert Lewandowski