2023-10-23

Kim są „Sołtysi”? Poznaj bohaterów nowego serialu

0

Oto liderzy lokalnych społeczności. Co o nich wiadomo? Z jakimi wyzwaniami mierzą się Łukasz Zdyb z Sokołowic, Małgorzata Grabowska z Zielątkowa, Emil Rońda z Henrykowa, Janusz Wojewódzki z Sikor, Maciej Szwajnos z Chochołowa, Krzysztof Michalak z Kowalewic i Tomasz Ryszczuk z Gębarzewa? „Sołtysi” od 24 października we wtorek o godz. 21:00 w Super Polsat.

Łukasz Zdyb
Wiek: 36 lat
Sokołowice (woj. dolnośląskie)

Mieszka w Sokołowicach na Dolnym Śląsku zaledwie dwa lata, a już po roku został gospodarzem wsi. Na pierwszym miejscu stawia rozwój wsi, a jako przedsiębiorca ze smykałką do interesów potrafi załatwić dosłownie wszystko - od automatu paczkowego, przez potańcówkę dla mieszkańców, na wiacie kończąc. Jego największym wsparciem i motorem do działania jest żona Ewelina. To ona zachęciła Łukasza do rozwijania muzycznej pasji. Sołtys Sokołowic jest wschodzącą gwiazdą disco polo. Nie sposób się przy nim nudzić!

Małgorzata Grabowska
Wiek: 43 lata
Zielątkowo (woj. lubuskie)

Sołtyska niewielkiego Zielątkowa w lubuskiem to ognisty temperament, energia i dusza towarzystwa. Na co dzień zajmuje się artystyczną pracą w drewnie oraz łączy ludzi przy kawiarnianym stoliku i podczas rozrywkowych wydarzeń w pobliskim ośrodku wypoczynkowo-rehabilitacyjnym w Gościmiu. Dla Małgosi nie ma rzeczy niemożliwych, ale dba przede wszystkim o to, aby wioska tętniła życiem i była pięknie ozdobiona. Na każdym rogu Zielątkowa można zobaczyć bociany, lisy i wiele innych kolorowych stworzeń zrobionych z drewna.

Emil Rońda
Wiek: 33 lata
Henrykowo (woj. warmińsko-mazurskie)

Gdy pierwszy raz został wybrany na stanowisko sołtysa, miał zaledwie 21 lat. Teraz, po czternastu latach i wielkich zmianach w wyglądzie wioski, Emil dalej stara się łączyć obowiązki sołtysa i pracę kelnera w Olsztynie. W rodzinnym Henrykowie zna każdy kąt i osobę. Od dziecka działa w OSP Henrykowo, służy w kościele, rozwija drużynę piłkarską i pomaga w wydarzeniach charytatywnych.

Janusz Wojewódzki
Wiek: 65 lat
Sikory (woj. mazowieckie)

Sikory to maleńka wioska we wschodniej części Mazowsza. Na czele tej wyjątkowej społeczności stoi Janusz, który podjął nie lada wyzwanie - zarządza wsią, w której pierwsze skrzypce grają kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich. Jest niesamowicie ciepłą osobą. Chętnie pomaga mieszkańcom i wszystkie sprawy sołeckie załatwia osobiście, nawet te najbardziej prozaiczne. Z zapałem angażuje się we wszystkie obowiązki, nie odpuszcza nawet sadzenia kwiatów. W swoim gospodarstwie hoduje ptactwo, w tym okazałego pawia oraz biegusy. Wolne chwile spędza w warsztacie stolarskim, w którym często wykonuje prace na zlecenie KGW.

Maciej Szwajnos
Wiek: 28 lat
Chochołów (woj. małopolskie)

Maciej to najmłodszy sołtys w serialu. Bycie liderem społeczności w tak pięknej miejscowości z drewnianą zabudową napawa go dumą. W końcu Chochołów, a dokładniej urocze domki wykonane z drewna, znajdują się na liście zabytków UNESCO. Macieja znają wszyscy we wsi, ponieważ sprawdził się wcześniej jako kościelny w parafii. Prywatnie zajmuje się rolnictwem, a każdą wolną chwilę poświęca sprawom mieszkańców, tych młodszych i starszych.

Krzysztof Michalak
Wiek: 60 lat
Kowalewice (woj. łódzkie)

Krzysztof jest sołtysem od czterech lat, mieszka w Kowalewicach z dziada pradziada, z małą przerwą na emigrację we Włoszech. Aktualnie prowadzi ekologiczne gospodarstwo rolne. Uprawia warzywa na własne potrzeby, ma kury i pszczoły. W wolnym czasie lubi majsterkować przy maszynach rolniczych i jeździ motorem. Nienawidzi nudy i chroni przed nią swoich mieszkańców, organizując różne okolicznościowe imprezy znane w całym powiecie.

Tomasz Ryszczuk
Wiek: 40 lat
Gębarzewo (woj. wielkopolskie)

Tomasz jest sołtysem od dwunastu lat i człowiekiem wielu talentów. Pracuje jako kucharz w szkole, w wolnym czasie działa jako wiceprezes gnieźnieńskiego oddziału PTTK, śpiewa w chórze, prowadzi zajęcia kulinarne z seniorami i organizuje liczne atrakcje dla mieszkańców swojego sołectwa. Słynie w okolicy z wyjątkowych, bajkowych wystaw dożynkowych, które co roku zdobią główną ulicę jego wsi.

„Sołtysi” we wtorek o godz. 21:00 w Super Polsat.