2023-10-22

„Sołtysi” - odcinek 1: Wyjątkowe osobowości polskiej wsi

0

Co słychać u liderów lokalnych społeczności w Sikorach na wschodzie Mazowsza, Zielątkowie w lubuskiem i Sokołowicach Dolnym Śląsku? Kim są Janusz Wojewódzki, Małgorzata Grabowska i Łukasz Zdyb? Wszystkich łączy nie tylko ta sama funkcja i pasja, ale też zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Oglądaj nowy serial dokumentalny na antenie Super Polsat. „Sołtysi” od 24 października we wtorek o godz. 21:00.

Na pomoc liderowi
Mieszkańcy Sikor przygotowują się do święcenia pól. Na czele tej wyjątkowej społeczności stoi Janusz Wojewódzki, który podjął nie lada wyzwanie - zarządza wsią, w której pierwsze skrzypce grają kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich. Janusz jest niesamowicie ciepłą osobą. Chętnie pomaga mieszkańcom i wszystkie sprawy sołeckie załatwia osobiście, nawet te najbardziej prozaiczne. Z zapałem angażuje się w obowiązki, nie odpuszcza nawet sadzenia kwiatów. W gospodarstwie hoduje ptactwo, w tym okazałego pawia oraz biegusy. Wolne chwile spędza w warsztacie stolarskim, w którym często wykonuje prace na zlecenie Koła. Po udanym obrzędzie święcenia mieszkańcy spotykają się z księdzem i sołtysem przy domowym rosole. Sołtys Janusz jest jednak samotny. Czy z pomocą przyjaciół zdecyduje się na poszukiwania nowej partnerki?

Artystyczna dusza
W Zielątkowie w lubuskiem trwa coroczne sprzątanie wsi, po którym sołtyska Małgorzata Grabowska rusza na pomoc samotnej mieszkance wsi. Gosia to artystyczna i empatyczna dusza o niesamowitej energii. Na co dzień zajmuje się rękodziełem, łączy ludzi przy kawiarnianym stoliku i podczas rozrywkowych wydarzeń w pobliskim ośrodku wypoczynkowo-rehabilitacyjnym w Gościmiu. Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych, ale dba przede wszystkim o to, aby wioska tętniła życiem i była pięknie ozdobiona. Na każdym rogu Zielątkowa można spotkać bociany, lisy i wiele innych drewnianych, kolorowych stworzeń.

Wschodząca gwiazda
Na Dolnym Śląsku, w Sokołowicach, sołtys Łukasz Zdyb roznosi osobiście pisma z gminy i przy okazji sprawdza, co słychać u mieszkańców. Przeniósł się tu zaledwie dwa lata temu, ale już po roku został gospodarzem wsi i jej rozwój stawia na pierwszym miejscu. Jako przedsiębiorca ze smykałką do interesów potrafi załatwić dosłownie wszystko - od automatu paczkowego, przez potańcówkę dla mieszkańców, na wiacie kończąc. Jego największym wsparciem i motorem do działania jest żona Ewelina. To ona zachęciła go do rozwijania muzycznej pasji - Łukasz jest wschodzącą gwiazdą disco polo, przy której nie sposób się nudzić. W odcinku sołtys odwiedza na próbie lokalny zespół.

„Sołtysi” we wtorek o godz. 21:00 w Super Polsat.