2019-03-12

Alżbeta Lenska: W życiu trzeba wyznaczać sobie cele

0

Prowadząca „Pozytywka SuperMagazyn” o misji i bohaterach programu. Co ją inspiruje i wzrusza? Dlaczego temat niepełnosprawności nadal wymaga edukacji społeczeństwa? Jakie efekty przynosi jej praca? Alżbeta Lenska w rozmowie z POLSAT.PL i IPLA.TV.

Od 3 marca na antenie stacji Super Polsat oraz w IPLA.TV nowe odcinki „Pozytywka SuperMagazyn”. Trzon programu stanowią rozmowy i spotkania prowadzącej z inspirującymi osobami niepełnosprawnymi, a także relacje z miejsc i wydarzeń związanych bezpośrednio z ich aktywnością. Alżbeta Lenska opowiada o tym, co wydarzy się w kolejnych częściach produkcji.

- Czego mogą spodziewać się widzowie po nowym sezonie programu „Pozytywka”?
- Przede wszystkim przybliżymy sylwetki kolejnych interesujących osób. Mamy sporo ciekawych tematów, w tym takie które chcieliśmy poruszyć w pierwszym sezonie naszego programu, a na które nie starczyło czasu. Spraw związanych z niepełnosprawnością jest naprawdę bardzo dużo. Czasem pół godziny to za mało, aby pokazać wszystko to, co chcemy.

- Czy niepełnosprawność jest wciąż w Polsce tematem tabu?
- W dalszym ciągu tak. Nawet osoby które biorą udział w „Pozytywce” widzą to i spotykają się z tym. Ja również to widzę i dlatego w naszym programie pracujemy, żeby postrzeganie osób niepełnosprawnych się zmieniło. To takie same osoby jak my. To, że ktoś na przykład nie widzi, nie słyszy czy jeździ na wózku, nie oznacza, że jest gorszy. Tylko po prostu się różni. A każdy z nas jakoś się różni od reszty ludzi - fryzurą, wzrostem, kolorem oczu... Niepełnosprawnych nie można izolować od społeczeństwa.

- Czy bohaterowie programu „Pozytywka” mają być wzorem dla innych?
- Myślę, że tak. Są inspiracją nie tylko dla niepełnosprawnych, choć oczywiście też. Muszę podkreślić, że inspirują również mnie i całą ekipę programu. Za każdym razem po nagraniu wszyscy jesteśmy wzruszeni. Mamy wówczas informację dla siebie: „Pamiętaj o tym, aby cieszyć się każdym dniem”. Trzeba w życiu wyznaczać sobie cele i je realizować, nie bać się tego. To dotyczy nas wszystkich.

- Docierają do was informacje, że dzięki programowi czyjeś życie się zmieniło?
- Tak, mamy takie informacje od uczestników. Ludzie się otwierają, zaczynają sobie pomagać. To bardzo ważne i cenne.

Rozmawiał Michał Pogodowski

Oglądaj w IPLA.TV: Alżbeta Lenska o nowym sezonie programu „Pozytywka”

 
Komentarze
© Super Polsat 2020